Léčbu šijeme na míru
Každé léčbě předchází řada vyšetření, která nám pomohou navrhnout individuální léčebný plán pro daného pacienta. Využíváme přitom umělou inteligenci, pokročilé zobrazovací metody nebo také 3D model plic.
Chirurgický zákrok
Zatím jediný způsob, který vede k úplnému uzdravení pacientů s rakovinou plic, je odstranění nádoru chirurgickou cestou. Platí přitom přímá úměra mezi velikostí nádoru, náročností operace a délkou hojení. Nádory plic lze operovat v I., II. a případně ve III. stadiu onemocnění. Cílem operace je odstranit všechny nádorové buňky. Spolu s nádorem chirurgové odstraní i část plic a spádové uzliny.
Před operací
Po operaci
Odhalte nemoc včas
Pro dlouholeté kuřáky funguje od roku 2022 program na časný záchyt rakoviny plic.
Chemoterapie
Chemoterapie je jednou ze základních možností léčby rakoviny plic po operacích nebo v pokročilých stadiích. Protože působí nejen na nádorové buňky, ale i na zdravé okolní tkáně, provází ji řada nežádoucích účinků. Dnes však mají lékaři dostatek možností, jak nežádoucí účinky potlačit. V pokročilých stadiích rakoviny se chemoterapie často kombinuje s radioterapií, přičemž snahou je zpomalit růst zhoubného nádoru, a prodloužit tak život pacienta.
Biologická léčba
Biologická léčba, které se často říká také cílená léčba, útočí na ty části rakovinných buněk, které zapříčiňují rozrůstání nádoru. Lékaři dnes mají k dispozici širokou škálu biologických léků. Každý z nich přitom bojuje s nádorem svým vlastním mechanismem – některý ovlivňuje enzymy nádoru zodpovědné za další růst, jiný zase brání tvorbě nových cév, jež zásobují nádor kyslíkem a živinami. Všechny však působí přímo na rakovinné buňky a snaží se jim bránit v dalšímu růstu, a držet tak nemoc pod kontrolou, aniž by pacient pociťoval výrazné nežádoucí účinky léčby. Pro použití konkrétního typu léčby je třeba znát molekulární vlastnosti nádoru.
Imunoterapie
Imunoterapie se zaměřuje na fakt, že imunitní systém pacienta není schopen rozpoznat nádorové, a tedy pro něj nepřátelské buňky, protože se před ním pečlivě maskují. Léčivé přípravky z této oblasti se proto snaží různými způsoby naučit pacientovy bílé krvinky tyto škodlivé buňky rozeznat. Leukocyty pak dokážou nádorové buňky likvidovat samy. Imunoterapie se často kombinuje s chirurgickou léčbou. Výhodné je podat ji pacientovi ještě před operací, kdy je v jeho těle větší množství rakovinných buněk, tudíž i více „materiálu“, na kterém se bílé krvinky naučí rozpoznat nebezpečné látky.
Radioterapie
Radioterapie je metoda, která ničí nádorové buňky pomocí ionizujícího záření. Lékaři ji používají v případech, kdy pacienta není možné operovat. Radioterapie umí potlačit některé projevy nemoci, a je tak pro pacienty prospěšná také v pokročilé fázi nemoci. Moderní metody dnes dovolují cílit radioaktivní záření velmi přesně, aniž by došlo k poškození zdravých tkání v okolí nádoru.