
Anamnéza
Prvním krokem k odhalení nemoci je rozhovor s pacientem. Cílem je co nejpřesněji zjistit, jaké obtíže jej trápí a zda existují rizikové faktory, které by pravděpodobnost, že se jedná o rakovinu plic, zvyšovaly. Proto se lékař bude pacienta ptát i na to, zda kouří, v jakém prostředí pracuje nebo jaké nemoci prodělali jeho rodiče.
Rentgen
Rentgenový snímek hrudníku pomůže lékařům odhalit případné nepravidelnosti v plicích. Před rentgenovým vyšetřením není třeba dodržovat speciální opatření, obvykle se provádí vestoje a je třeba u něj na malý moment zadržet dech. Výsledkem je dvourozměrný snímek, který vyhodnocuje specialista na základě projasněných a zastíněných zón.
„Cétéčko“
Jde o „zlatý standard“ v diagnostice rakoviny plic. Výsledkem výpočetní tomografie (CT) je trojrozměrný snímek hrudníku, který dokáže zachytit i velmi malé nádory a podat lepší informaci o tom, jak moc se rakovina plic rozšířila do okolních tkání. Pro bližší upřesnění týkající se umístění nádoru a postižení jiných orgánů používají lékaři ještě další zobrazovací metody, jako je magnetická rezonance, pozitronová emisní tomografie nebo octreotidový sken.
Krev a jiné testy
Kompletní krevní obraz má za cíl zhodnotit celkový stav pacienta a najít odchylky v hodnotách červených a bílých krvinek, krevních destiček nebo jiných parametrů. Některé nádorové buňky produkují specifické látky, které je pak možné rozeznat v krevním oběhu. Jde o tzv. tumorové markery. Laboratorní testy také pomáhají odhalit případné genové mutace, a přizpůsobit tak co nejlépe léčbu pacientovi.
Bronchoskopie
Další informace potřebné pro výběr správné léčby dodává lékařům mikroskopický rozbor nádoru (histologie) nebo také analýza jeho molekul. Vzorek nádoru získají pomocí bronchoskopického vyšetření. To je možné absolvovat v lokální nebo celkové anestezii. Na vyšetření je třeba přijít nalačno. Lékaři jej provádí pomocí přístroje, jehož součástí je tenká hadička vedená přes náustek do úst a dále do dýchacích cest pacienta. Po odebrání vzorku by pacient neměl 2 hodiny jíst ani pít.
Nejlepší péče se pacientům dostane ve speciálních centrech
Protože rakovina plic často vyžaduje kombinaci různých typů léčby, vzniklo v České republice celkem osm center vysoce specializované péče, kde se o pacienty starají celé týmy zkušených odborníků. Mají přitom k dispozici nejmodernější vybavení. Nemocní jsou v nich pod dohledem pneumologů, onkologů, chirurgů, radioterapeutů, rehabilitačních pracovníků a dalších specialistů.